Domovská stránka

Rubrika: Eseje

Má lidská mysl nějakou svou vlastní specifiku?

aneb Není veškeré myšlení jen poněkud „komplikovanější“ reakce na vnější stimuly?

Motto: Na každou otázku existuje jednoduchá, snadno pochopitelná, nesprávná odpověď. (Murphyho zákon)

Co je to vlastně myšlení? Co se odehrává v našich mozcích, když přemýšlíme? Je možné tyto procesy zachytit řečí matematiky, fyziky či chemie? Pokud ano, bylo by možné tento jev nějakým způsobem simulovat?

Co je vědomí? A kde se nachází? Pokud je vědomí pouze produktem neuronální činnosti mozku, měl by ho i stroj, který mozkovou činnost simuluje? Měl by vlastnost sebereflexe, uvědomování si sama sebe?

Odkud se bere invence a co to vlastně je?

To jsou pouze některé z otázek, které musíme zodpovědět, pokud chceme zjistit, na jakých principech naše mysl funguje.

Pokračovat ve čtení

Vylodění spojenců v Normandii

USA a Velká Británie si chtěli postupem roku 1944 zajistit nadvládu v západní Evropě a proto urychlovali přípravy k invazi do severní Francie.

Podle plánu se měli spojenci při operaci OVERLORD vylodit na 80kilometrovém úseku Seinského zálivu, do 20. dne operace vytvořit v Normandii předmostí 100 km široké a asi 110 km hluboké, nashromáždit v něm síly a válečný materiál potřebné pro dobytí severozápadní Francie a potom v součinnosti s vojsky vyloděnými v jižní Francii zahájit rozsáhlý útok na východ, k hranicím Německa.

Pokračovat ve čtení

David Gerrold – Způsob k zešílení

David Gerrold napsal vynikající 4dílnou sérii o napadení Země cizími a nepřátelskými Chtorrany. Momentálně píše další pokračování, ale kdo by chtěl čekat, že… David Gerrold na webu vystavil několik ukázkových nových kapitol. A tyto kapitoly se snažím postupně překládat do češtiny.

Pokračovat ve čtení

Život bez masa: rady pro rodiče

Jak předejít masovým problémům

Nelze získat stoprocentní jistotu, že se s masem v rodině nesetkáme. Stejně tak se může objevit mezi dětmi ve škole, v místech trávení volného času (zvláště rizikové) a podobně. Maso a problémy s ním spojené jsou, bohužel, jednou ze součástí dnešního života a tento fakt nelze jakýmkoli zásahem změnit. Není nutné ale propadat panice. To, že se maso vyskytuje v našem okolí, ještě neznamená, že zasáhne zrovna nás. Maso není nic tajemného, nemá nad námi žádnou moc, dokud sami nechceme. Existuje řada opatření, kterými lze účinně riziko masových potíží omezit. Zde jsou některé z nich.

Pokračovat ve čtení

Podzimní den

Je ošklivý, pošmourný listopadový den. Venku už se pomalu stmívá. Provazce deště buší do okna. Venku se povalují chuchvalce mlhy. Proud vody tekoucí z děravé okapové roury zuřivě crčí na asfalt před domem. Každou chvíli zabubnují kapky deště do skleněné tabule okna s větší intenzitou, jak se do kapek opírá vítr.

Pokračovat ve čtení

Maturák

No jó, maturitní ples! Jakej že byl? No super! Všechno vyšlo naprosto úžasně. Výborně. Cože? že byste chtěli taky slyšet, jak to všechno doopravdy bylo? Vážně? Fakt vás to zajímá? No tak já vám to teda řeknu, jo? Dobře, pohodlně se usaďte, soustřeďte se a já pomalu spustím. Hlavně si dejte pozor, aby jste se moc nenudili, protože to by pak nebylo to vono vořechový. Stačí jenom hejknout a já si sbalím svoje fidlátka a půjdu. Takže pozóóór, deme na to.

Pokračovat ve čtení

© 2024 David Cimbůrek

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑